Zabil som ho

Autor: Martin Sláma | 27.1.2015 o 10:09 | Karma článku: 1,08 | Prečítané:  174x

Už bolo dosť všetkého, zabil som ho a nechal ležať v rokline kam patrí...

Prečo?

Prečo sme my ľudia niekedy tak slepí a blbí? Sám si kladiem túto otázku už niekoľko rokov. Ešte na odpovedi pracujem - je to rovnaké ako pýtať sa okoloidúcich na čas každú chvíľu - vždy dostanete inú odpoveď.

Približne pred rokom som sa zoznámil s človekom, ktorý sa zdal byť otvorený a úprimný. Zapôsobil na mňa a aj na moju priateľku. Poznáte to - keď s niekým nájdete tú vzácnu harmóniu myslenia a máte stále o čom hovoriť, keď máte pocit, že ten človek s ktorým hovoríte Vás skutočne chápe a bez obáv mu môžete povedať všetko.

Vytvára sa akási zóna dôvery, kde máte chuť zostávať čo najdlhšie.

Keď sa neskôr začnete preberať z toho omámenia, možno zistíte ako tá druhá strana celý čas spriadala nejaké plány, s odstupom vidíte všetky pokusy o manipuláciu a cítite zradu.

Máte chuť roztrhať toho človeka na kúsky za to, že ste mu verili a on to zneužíval. Chvíľami Vás ovládne hnev a smútok. Podobný priebeh má mnoho rôznych vzžahov...

Pravdou však je, že my sami si určujeme s kým a aký vzťah chceme. Časom väčšina ľudí chápe, že aj keď to bolo nepríjemné a bolestivé, tá skúsenosť ich posilnila a posunula ďalej.

Bol som tak naštvaný... Nemohol som si pomôcť a musel som ho zabiť. Keď mi došlo, čo všetko som pre toho nevďačného, manipulujúceho hada spravil, hneval som sa čoraz viac.

No zamyslel som sa nad sebou – prečo vlastne mám takéto pocity? Skutočne mi toto pomáha aby som sa cítil lepšie? Odpoveď bola rozhodne NIE!

Preto keď sa človek na tie svoje pocity pozrie z iného pohľadu, zrazu vidí aké zbytočné to je. Vidí, že cesta touto priepasťou nenávisti je tvorená len chabým mostíkom hnevu a zaslepenosti.

A tak som ten hnev v sebe zabil. Nemohol som si pomôcť ako píšem vyššie – jednoducho som sa zmieril s tým, že to nemá cenu hnevať sa. Aj v tej spleti manipulácií a úskokov bolo množstvo vecí, ktoré mi pomohli zmeniť sa k lepšiemu. Niekto niekde povedal, že treba byť vždy najlepší, akí v aktuálnej chvíli sme schopní byť. Keď sa zamyslíme nad tým, ako často sa na niekoho / niečo hneváme a aké zbytočné a veľmi negatívne to pre nás je, je zarážajúce, že to neustále robíme znova a znova...

Hnev je nástroj temnej strany sily – to fakt hovoria v Star Wars... A ja si myslím, že je to pravda. Niekto by mohol namietať, že keď sa naštve, všetko mu ide lepšie, je výkonnejší...

Súhlasím – môže sa to zdať v danej chvíli. Avšak, zároveň platí aj druhá časť tohto pravidla – počas rozčúlenia človek robí ďaleko viac chýb, ktoré vedú jednoznačne k zníženiu efektivity.

Skúšal som na sebe taký experiment – celý jeden deň sa nerozčuľovať. Fakt nad ničím...

Výsledkom je, že od toho dňa to praktizujem denne. Prišiel som na to, že stres a strach zmizli. S nimi odišiel aj neustály pocit, že všetko je proti mne a ja to musím nejako prekonať. Nejde o to, že by zmizli prekážky na mojej ceste k cieľu, ale o to, že prekážky sa stali podstatne menšími – pretože ich ľahšie prekonávam. Táto transformácia nie je zďaleka u konca. Ešte vždy sa mám čo učiť.

Zmieriť sa s tým, keď Vás niekto podrazí je ťažké. Ale len pre to, lebo si to ťažké robíme my sami... Nájsť v sebe tú silu odpustiť, dokázať sa pozerať na veci aj z inej perspektívy a neutápať sa v sebaľútosti a hneve – to sú kroky, vedúce na vyššie poschodie – vyššiu úroveň myslenia. Úroveň, v ktorej človek nemá dôvod riešiť negatívne emócie ako hnací motor.

Rád som sa s Vami podelil o moje objavy v myslení ľudí a ak ste našli v sebe čiastočky zmierenia a pokoja, je to dobrý začiatok správnej cesty.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?