Mať radosť z každého dňa...

Autor: Martin Sláma | 15.1.2015 o 12:22 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  116x

Žijeme vo svete šialencov? Alebo sme sa zbláznili my a zvyšok sveta je v poriadku?

Rozmýšlal som, ako napísať článok tak, aby nebudil pohoršenie, pretože niektoré veci sa slušne píšu ťažko. Pokúsim sa o to ale aj tak... Bez expresív...

My ľudia sme zvláštny druh živočícha - na jednej strane je honba za bohatstvom bez ohľadu na následky, na strane druhej smútok pre nedostatok času, lásky, zdravia,... Doplniť sa dá mnoho.

Potom ešte triedenie číslo dva: Ovečky a Vlci.

Ovečiek je stále dostatok a vlci pribúdajú extrémnou rýchlosťou - lebo ovečkám to nevadí. A tak sa stáva denne to, že ovečky sú nešťastné a na všetko nadávajú. Lenže iba bečia samé pre seba a keď majú zabečať na vlka, sú ticho. Tento model správania som mal možnosť zažiť mnohokrát v rôznych podobách a keď som sa rozhodol že budem statočná ovečka a zabečím na vlka, vlk samozrejme zavrčal a ja som bol zo stáda vyhnaný - samotnými ovečkami, lebo som si dovoli zabečať, pretože vlk to tak chcel...

Povedomá rozprávka? Tak poďme ďalej...

Ako mnohým ľuďom, aj mne prišlo veľmi nespravodlivé, že život je taký krutý a že keď nebudem trpieť a držať hubu, tak budem možno nezamestnaný bezdomovec.

Faktom však je, že ak chceme zmeniť naše okolie, zmeniť musíme predovšetkým seba a to, ako vnímame svet. Je nezmysel nadávať na stav v ktorom sa náš život nachádza a zároveň s tým nič nerobiť a čakať že sa to najeko samo vyrieši. Tomu sa hovorí pasivita a tá nikdy k ničomu neviedla. Je to akoby ste stáli pred schodami do Vášho domu a čakali až budete pred dverami, bez toho, aby ste po schodoch vyšli.

Zmena nie je jednoduchá a nie každý je odhodlaný niečo meniť - často zo strachu zo samotnej zmeny. Na to, aby sme niekam došli, je však potrebné vykročiť. Spraviť najskôr krok, potom ďalší a ďalší. Sme obdarení schopnosťou dokázať to - byť zmenou. Len tento náš potenciál potláčame, pretože vyčnievať z davu je nesprávne - teda to nás učili od narodenia...

Svet šialencov je okolo nás - ale aj v nás samých. No šialenci nie sú ľudia, ktorí sú iní, ale naopak ľudia ktorí sú rovnakí. Prečo?

Predstavte si dvoch maliarov - obaja malujú obraz krajinky, obaja rovnakou technikou, rovnakými farbami, pohyb za pohybom je u nich identický - oba obrazy budú rovnaké s minimálnymi odchýlkami. Tak isto je to aj v živote - ak človek opakuje to čo robilli ostatní, ťažko môže dosiahnuť iný výsledok, iný život...

Denne v médiách ľudia navzájom na seba útočia, vyťahujú špinu - lebo to masy zaujíma. Prečo?

Možno pre to, lebo potom nemajú potrebu premýšlať nad vlastným životom? Alebo pre to, aby boli schopní ľudia ukolísať sa v kolíske závisti a škodoradosti v zmysle - mne zhorel stoh, susedovi nech zhorí pole?

Dobrovoľne sa sami utápame v agónii vďaka závisti, porovnávame sa s inými a bedákame ako sa oni majú lepšie a hnusáci mali protekciu atď. Sami si vytvárame negatívne prostredie v ktorom žijeme.

Prečo? (posledné prečo, sľubujem)

Pre to, aby sme na konci života mohli povedať sami sebe, čo všetko sme nedokízali, nestihli, aký bol život krátky a ťažký?

Priatelia, tvrdá realita je, že život je taký, aký si ho my sami dobrovoľne zvolíme.

Sú ľudia, ktorí keď vidia ráno vychádzať slnko, povedia si - blbé slnko, zas mi bude do očí svietiť. Zas bude horko a bude sa zle robiť...

Potom sú takí, ktorí zase aj keď padajú z neba tanky a vonku je apokalypsa, sú vysmiaty ako slniečka.

Neviem - obávam sa, že ani jeden z extrémov nie je dobrý pre naše zdravie. Jednoducho ráno vstať a nájsť si na momente v ktorom práve sme, niečo dobré - hoci to zo začiatku býva ťažké. Zhlboka sa nadýchnuť a uvedomiť si vlastnú jedinečnosť a vlastnú hodnotu. To mi pripadá ako pomôcka k tomu, aby sme boli schopní vykročiť v ústrety novým myšlienkam, ktoré nám môžu zmeniť život.

Zvyšok sveta je v poriadku, len my sa potrebujeme zblázniť, aby bol v poriadku ten náš vlastný svet - vnútorný i vonkajší.

Prajem Vám priatelia krásny deň a verím, že mnohí z Vás už sa tešia na víkend aby si mohli oddýchnuť.

Čoskoro pokračovanie zamyslenia... Na budúce pôjdeme viac do hĺbky duše - už sa teším...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?